Başkanın Mesajı

 

 

Türkiye’ye 1997 yılında Proje Yönetimi vizyonunu ilk ortaya koyan , etik duruşu ve başarılı çalışmaları ile 20. yılınına giren İstanbul Proje Yönetim Derneği’nin başkanlığına seçilmiş olmaktan onur duyuyorum.  Bu görevde benimle gönül birliği yapan yönetim ve denetim kurulundaki birbirinden değerli ekip arkadaşlarımla birlikte bize gösterilmiş olan güven için herkese çok teşekkür ediyorum. 

Döneminin çok ilerisinde bir vizyonla kurulan derneğimizin ortaya konulan misyon ve vizyonlarını başarılı ile gerçekleştirmesi, biz yeni yönetime önemli bir sorumluluk getirmekte. Devraldığımız meşalenin geleceğe  taşınabilmesi ve ışığının her geçen yıl daha da parlaması için tüm enerjimizle çalışacağız. 

Sürdürülebilirliğimizin temeli olan değerlerimiz ( saygı, şeffaflık, objektiflik, etik olmak, paylaşımcı olmak, samimiyet ve köklerine bağlılık) bizi yirmi yıla ulaştırdı, bundan sonra da değerlerimize kaybetmeksizin değişen dünyaya ve teknolojiye uyum sağlayarak ve dinamikliğimizi koruyarak, projelerle sürekli dönüşerek büyüyeceğiz.  Globale ve Geleceğe bakarak  derneğimizin yenileşimi ve dönüşümü ile nice yirmi yıllara her geçen gün katlanan ve artan başarılarla hep birlikte ulaşacağız.

Strateji ve vizyon çalıştaylarımız ile derneğimizi geleceğe taşımak için vizyon, misyon, iş modeli ve hedeflerimizi yeniden ve yenileştirerek hep birlikte geliştireceğiz. Eğitim ve seminer programları düzenleyeyek, konusunda yetkin profesyonellerin birbirinden besleneceği bir ağ kurarak, üniversitelerde proje yönetimi üzerine yapaılan tez ve doktora çalışmalarına destek vererek, dış pazarlara erişim sağlayarak Türk endüstri firmalarının, bölgesel ve global kültürler arası etkin projeler yönettiği bir geleceği oluşturacağız.

Eksponansiyel bir hızla değişen dinamiklerin olduğu günümüzde, Proje Yönetim metodolojileri de değişmekte. Geçmişten bugüne tüm proje yönetim metodolojilerine eşit mesafede olan derneğimiz, yeni çıkan metedelojileri  “Proje Yönetimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma” misyonu ile değerlendirip, doğru yerde doğru şekilde kullanılması için çalışıyor. Metodolojilerin seçimi ya da hibrit kullanımı konusunda farkındalığı arttırmaya yönelik İyi Uygulama Örneklerini (Best Practices)  paylaşarak tüm sektörleri proje yönetimi konusunda geliştirmeye devam edeceğiz.

Odağımız her zaman insan. Toplumsal ve sosyal fayda sağlayan projelerin anlamlı, verimli ve etkin sonuçlara ulaşması için proje yönetimi  farkındalığını arttırarak insanların daha iyi bir yaşam düzeyine erişmesini sağlayacağız. Yeni dönemde planladığımız çalışmalarla üyelerimizi ve çalıştıkları firmaları Proje Yönetim alanında geliştirerek Türkiye’de Projelerinin Yönetim Kalitesini arttırmasını hedefliyoruz. 

Proje yönetiminin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için işbirlikteliklerine her zaman açığız, yeni dönemde ortak projeler üretmek için üniversiteler, eğitim şirketleri, dernekler ile  işbirliktelikleri kurarak kültürümüzdeki  takım olma ve aynı hedefe koşma özelliklerimizle başarılı ortak projelere imza atacağımıza inanıyorum.

Aktif olarak çalışıp zamanını ve enerjisini  vakfeden derneğimizi bu günlere getiren tüm gönüllülerimizin başarısını kutluyorum ve verdikleri destek, katkı ve katılımları için teşekkür ediyorum.

Proje yönetimi kültürünün (disiplinlerarası çalışma, birlikte üretme, çözüm bulma, takım olma, ortak hedefe koşma, müşteri beklentileri ile kapsamı yönetme, sonuç odaklılık vb.) başarının formülü olduğunu düşünüyorum ve herkesi hayallerini projelendirerek gerçekleştirmesi için aramıza davet ediyorum.

Proje Yönetim kalitesini ve etkinliğini arttırmak için vizyonumuzu ve heyecanımızı taşıyan, proje yönetimine gönül veren herkesi derneğimiz çatısı altında başarılı yarınları birlikte yaratmak için etkin görev almaya  bekliyorum.  

Hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

İlke BOZKURT

İPYD Yönetim Kurulu Başkanı